Rockwood Festival 2016 Award Winners

Download a PDF of the winners 2016AwardWinners.

Claudia Campbell Beginner Piano Award:  Janae Grose (Gunton)

Laura James Scholarship Award:

  • Vocal: Kyra Swanson (Stony Mountain)
  • Piano: Sarah Farebrother (Stonewall)

Interlake Music Award:

  • Hannah Beardy (Teulon)
  • Abigail Georgison (Stonewall)

Interlake Dance Award:

  • Emma Stephens (Stonewall)
  • Madison Hildebrand (Stonewall)

Youngest Vocal Participant & Highest Vocal Mark Award: Zuri Cook (age 5)

2016 Rockwood Festival of the Arts Awards

Grades 5 & 6:

Zachary Voth (Woodlands)
Karling Riley (Stonewall)
Sarra Jackson (Stonewall)

Grades 7 -12:

Brooklyn Cherniak (Stonewall)
Marissa Varnes (Warren)
Rayna Feeleus (Stonewall)
Camryn Dewar (Stony Mountain)
Duncan James-Davies (Teulon)
Sydney Lockhart (Stonewall)
Anna O’Neill (Warren)

Provincial Recommendations

Speech Arts Recommendation

PSA9025 Solo Spoken Poetry, 20th/21st Century Grade 6
Kira Hatcher, Grosse Isle The Flotz, by Jack Prelutsky

Vocal Solo Recommendations

Sarah Crellin (Stonewall)
Class PV-1305 – Intermediate, Vocal Solo 20th/21st Century English Art Song 18 years & Under
The Woodcutter’s Song – R. Williams

Camryn Dewar (Stony Mountain)
Class PV-MT1257- Junior, Vocal Solo Musical Theatre, 16 years & Under
Live Out Loud – (A Little Princess) – A. Lippa

Sarah Crellin (Stonewall)
Class PV-MT1307 – Intermediate, Vocal Solo Musical Theatre 18 years & Under
Wishing You Were Somehow Here Again- (Phantom of the Opera) Andrew Lloyd Webber

Sydney Lockhart (Stonewall)
Class PV-MT1256- Junior, Vocal Solo, Canadian Composers, 16 years & Under
Singing the Blues – Donna Rhodenizel

Instrumental Recommendations

Violin

Brea McMahon (Teulon)
Class PS-C3801- Preliminary, Canadian Composers Grade 4
Apple Blossoms – Tom Forshaw

Classical Guitar

Hunter Teichrib (Stonewall)
Class PG-4506 – Intermediate, Classical Guitar Solo 20th/21st Century, Grade 8
Joropo – Jose Luis Merlin

Piano Provincial Recommendations

Recommended Solo Piano – Canadian Composers

Preliminary – Kaleigh MacDonald (Petersfield)
PK-C2156 “The Sleeping Dragon” Telfer

Junior – McHale Riley (Stonewall)
PK-C2256 “When Rivers Flowed On Mars” Telfer

Recommended Solo Piano

Preliminary – Zachary Voth (Woodlands)
PK-2151 “Gavotte in G Major” G.F.
HandelBraxtyn Ollson (Balmoral)
PK-2155 “Sonatina in G Major I” Thomas Attwood

Junior – Ethan Wong (Stony Mountain)
PK-2254 “Womblin” Christopher Norton
Tianna Thiessen (Balmoral)
PK-2301 “Aria in G major” Georg Phillipp Telemann

Intermediate – Dawson Riley (Stonewall)
PK-2356 “Rock Zone” Robert D. Vandall
Sarah Farebrother (Stonewall)
PK-2401 “Solfeggio in C Minor” Carol Philipp Emannel Bach